Акваріум

Конструкції акваріумів.

До послуг акваріумістів — різноманітні акваріуми із силікатного (віконного) або органічного скла. Посудини можуть бути суцільноскляні, каркасні або клеєні. Суцільноскляні акваріуми невеликі і використовуються як допоміжні для нересту риб або розведення корму. У кулястому суцільноскляному
акваріумі утримують кількох невеликих рибок. Із суцільноскляними акваріумами та
банками треба поводитися обережно:
вони легко б'ються або тріскаються під час миття гарячою водою. Щоб цього не трапилось, верхній обрізаний край їх обклеюють прозорою липкою стрічкою. Ставлять такі акваріуми на рівну горизонтальну поверхню, вкриту цупкою тканиною.
Найбільшого поширення набули акваріуми із силікатного скла, вмонтованого в металевий каркас спеціальною замазкою. Виготовлення їх потребує певних навичок. Вони є в широкому виборі в продажу.
Набагато легше виготовити клеєний акваріум. Органічне скло з'єднують синтетичними смолами або сумішшю розчинника і стружок органічного скла, а віконне — силікон-каучуковими клеями КЛ, КЛТ, ВГО «Спрут», «Стик», «Бізон». Для акваріума об'ємом до 20 л скло може бути завтовшки 3 мм, на 60 л — 6 мм,
Акваріум

Послідовність виготовлення клеєного акваріума.

на 120 л — 8 мм. Для дна беруть скло на 2 мм товще або склеюють кілька тонких стекол. Торці стекол зачищають наждаком, протирають ацетоном, промазують тонким шаром клею і склеюють, утримуючи їх липкою стрічкою. Після того як клей затвердне, акваріум ставлять на ребро, ще раз промазують клеєм шви і залишають на три дні висихати. Силікон-каучукові клеї

витримують величезні навантаження, залишаючись еластичними після затвердіння. Руйнується цей клей тільки під впливом деяких речовин, наприклад, ліків, якими лікують риб.
Новий акваріум потрібно ретельно оглянути, щоб скло було цілим, а замазка щільно приставала до скла і каркасу. Перевозити й переносити акваріум треба обережно, не натискаючи на скло. Беруть його тільки за каркас. Наповнений водою акваріум переносити не можна.
Акваріум миють теплою водою без мила або розчинників. Фарбу на склі зрізують лезом бритви або зчищають вологою сіллю. Акваріуми з органічного скла можна легко подряпати, тому їх миють тільки ганчіркою, бруд знімають пластинкою оргскла або м'якої пластмаси. Новий каркасний акваріум заливають водою й щодня протягом тижня змінюють її повністю або частково. За цей час із замазки вимиваються розчинні речовини.
Великий акваріум заповнюють водою поступово. Якщо він протікає, треба почекати кілька днів: дрібні тріщинки в замазці під тиском води затягуються самі. Можна насипати в воду дрібного цементу й час від часу збовтувати її, щоб частинки цементу заповнили тріщинки. Якщо акваріум усе-таки протікає, воду зливають, просушують посудину газетами (щоб не встигла розсохнутися на повітрі) і заливають щілини силіконкаучуком, розплавленою сумішшю воску й каніфолі або клеєм БФ.
Акваріум ставлять на стіл або на іншу міцну підставку. Якщо його місце буде біля вікна, то краще повернути акваріум торцем до нього. Тоді сонячне світло не перегріватиме воду і не спричинятиме її «цвітіння», а взимку холодне повітря менш охолоджуватиме акваргум. Акваріуми-нерестовища, виросткові тощо розміщують у менш помітному місці.

І.І. Шереметьев "Акваріумні рибки"